Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ

Θεωρία Κεφ1 PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 25 Νοέμβριος 2012 13:01
Τεστ    Κεφ 1

Συντάκτης  :  Καρατώλος  Γιώργος Καθηγητής  Πληροφορικής  Υποδιευθυντής  4ου  ΓΛ

1.Απαντήστε  με  Σωστό  ή  Λάθος  στα  παρακάτω :
α) Ένα  πρόβλημα  του  οποίου  είναι  γνωστό  ότι  υπάρχει  λύση  έστω κι αν   αυτή  δεν  έχει  ακόμη  βρεθεί  χαρακτηρίζεται  επιλύσιμο .
β) Το  πρόβλημα  της  συμπλήρωσης  του  πεδίου  γραμματικές  γνώσεις ( Γυμνάσιο  ή  Λύκειο ή  Πανεπιστήμιο )  σε ένα  ερωτηματολόγιο  είναι  ένα  πρόβλημα  ημιδομημένο .
γ) Ανοικτό  χαρακτηρίζεται  ένα  πρόβλημα  του  οποίου  η  λύση  δεν  έχει    βρεθεί  .
δ) Επιλύσιμο  είναι  το  πρόβλημα  για  το  οποίο  γνωρίζουμε  ότι  υπάρχει  λύση  αλλά  αυτή  δεν  έχει  ακόμη  βρεθεί .
ε) Ένα  πρόβλημα  για  το  οποίο  δεν  έχουμε  ακόμη  βρει  τη  λύση  του  χα-ρακτηρίζεται  άλυτο .
στ) Ένα  επιλύσιμο  πρόβλημα  μπορεί να  είναι   αδόμητο .
ζ) Το  πρόβλημα  της επιλογής  του  μεταφορικού  μέσου για  την    καθημερι-νή  μεταφορά  στο  σχολείο είναι  πρόβλημα  ημιδομημένο  .
η) Η  προσέλευσή  μας  σε  μια  τράπεζα  για  ανάληψη  χρημάτων  μπορεί  να  θεωρηθεί  σαν  πρόβλημα .
θ) Ένα  ανοικτό  πρόβλημα  μπορεί  να  είναι  ημιδομημένο .
ι)  Η λύση  μιας  άσκησης  Γεωμετρίας  αποτελεί  πρόβλημα  δομημένο
κ) Το  πρόβλημα  και  ο  υπολογιστής  είναι  έννοιες  αλληλένδετες
λ) Ο   υπολογιστής  εκτελεί  τον  πολλαπλασιασμό  με  τη  βοήθεια  της  πρό-σθεσης

2.Χαρακτηρίστε  τα  παρακάτω  προβλήματα :
α) Επιλογή  ταξιδιωτικού  γραφείου  για  τριήμερη  εκδρομή
β) Τετραγωνισμός  του  κύκλου
γ) Επιλογή  του  τόπου  διακοπών
δ) Εύρεση  φαρμάκου  για  κάποια  ανίατη  ασθένεια
ε) Επίλυση  Δευτεροβάθμιας  εξίσωσης
στ) Αγορά  Υπολογιστή

3.Συμπληρώστε  τα  παρακάτω  κενά  με  τις  λέξεις  που  λείπουν :
?Τα  προβλήματα  διακρίνονται  σε  επιλύσιμα , ανοικτά  και  άλυτα  με  κριτήριο τη ????????????
?Σε  ένα  πρόβλημα  απόφασης  αυτό  που  θέλουμε  να  διαπιστώσουμε  είναι ???????????. απάντηση  που  ικανοποιεί  τα  δεδομένα  του  προβλήματος
?Τα  ?????????? προβλήματα  με  κριτήριο τον ??????????????????.  χωρίζονται  σε  δομημένα  , ημιδομημένα  και  αδόμητα
?Η  δομή  ενός  προβλήματος  μπορεί  να  παρασταθεί ............................................ ή ...........................................
?Η  πληροφορία  του  χώρου  ενός  προβλήματος  παρέχεται  από την ????????????..  του  προβλήματος  και  πιο  συγκεκριμένα  από  τα  ????????? του
?Το  βασικό  χαρακτηριστικό  που  πρέπει  να  έχει  η  διατύπωση  ενός  προβλήματος  είναι  η    ??????????..
?Σε  ένα  ημιδομημένο  πρόβλημα  η  λύση  επιλέγεται  από  ένα  ??????..  πιθανών  λύσεων  .
?Η καταγραφή  των  δεδομένων  και  των  ζητουμένων  σε  ένα  πρόβλημα  ονομάζεται  και  ????????.   ????????.
?Θα  αναθέταμε  την  επίλυση  προβλήματος  σε  Η/Υ λόγω  της  ??????????. των  διαδικασιών
?Ο  άνθρωπος  υπερέχει  του  υπολογιστή  σε  ?????????.  επίπεδο  ενώ  ο  υπολογιστής  σε  ????????..

4.Να  τοποθετήσετε  τις  παρακάτω  έννοιες  στη  σωστή  σειρά :

?Ανάλυση  , Επίλυση , Κατανόηση
?Έλεγχος , Επεξεργασία , Είσοδος , Έξοδος
?Κατανόηση , Διατύπωση , Ανάλυση

5.Κάντε  τη  σωστή  αντιστοίχιση  στα  παρακάτω :
1.Αυτοματοποιημένος  τρόπος  λύσης  Α. Ανάλυση
2.Άστοχη  χρήση  ορολογίας  Β. Λογικές  πράξεις